1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Hi Guest, welcome to the TES Community!

    Connect with like-minded professionals and have your say on the issues that matter to you.

    Don't forget to look at the how to guide.

    Dismiss Notice

The Unit and cost of electricity - interview lesson

Discussion in 'Science' started by amhc, Nov 24, 2011.

  1. <font size="2">Hi,</font><font size="2">I've got an interview on Monday and have to teach a 25 min lesson to a top set (A/A*) year 9 group. The learning objective is: </font><font size="2">"To explain the &lsquo;unit&rsquo; and calculate the cost of mains electricity given the cost of 1 kWh" </font><font size="2">Anyone got any ideas about some "practical" or "active" activity I could do to make the lesson stand out a bit and to demonstrate as much good practice as possible as well as an exiting starter to get thing going? </font><font size="2">I&rsquo;ve got a few ideas but as I&rsquo;m an NQT and not a Physics specialist I really would appreciate any tips or advice.</font><font size="2">Thanks</font>
     
  2. Hello,

    There was a news story a while back about a council cutting the amount of time street lights were on to save money. I thought this was a nice context for teaching about calculating the cost of electricity so wrote a resource on it. You can find it on my blog: Snapshot Science

    Good luck for the interview.
     
  3. Hi,
    Thanks. I had already found that resource and decided to use it as my plenary. Really great.
     

Share This Page